Türkiye Sanal Havacılık Forumu | Turkey Virtual Aviation Forum

New Microsoft Flight Simulator Announced

Offline ERHAN YALIM

 • Administrator
 • *

 • IVAO ID: 226012

  • Posts: 2653
Reply #15 November 19, 2019, 13:38:12
     Hiç görmediğimiz kadar gerçekçi ve birbirini tekrar etmeyen binalar, yollar gibi gerçek görüntüler. Herkes için büyük heyecan ve ilgi uyandırdığı ve uyandıracağı hatta dediğiniz gibi insanları tekrar kokpite çekeceği kesin (ben dahil). Ancak teknik bir durum var ki bu kişileri ne kadar ilgilendirir bilmiyorum, sadece mesleki olarak bu işi yaptığım için, bu sebeple de nasıl olduğunu bildiğim için bende eleştirel (doğru kelime mi bilemiyorum) bir etki yarattı bunu paylaşmak istiyorum.

     Görüntülerin gerçek görünmesinin sebebi, teknik olarak binaların ve çevrenin modellemesinin, gerçek uydu fotoğraflarının fotogrometrik yöntemle birleştirilerek "mesh" olarak elde edilmiş olması. Bu noktada modellenen sahnenin tamamen gerçeğe uygun olması, çekilebildiği kadar çok farklı açıdan ve çekilebildiği kadar çok fotoğraf kullanılmasına bağlıdır. Dünya gibi bir ortamın modellenebilmesi için gerekecek fotoğraf açısını ve sayısını ve tabi bunlara bağlı olarak da ortaya çıkacak datanın büyüklüğünü siz hayal edin.

Yayınlanmaya ilk başladığı günden itibaren seyrettiğim görüntülerde ilk dikkatimi çeken ağaçlar oldu. Yakın çekimlerde daha iyi görülecektir ki ağaçlar yaprak yaprak değil, oyun hamurundan yapılmış gibi durmakta. Çünkü bahsettiğim modelleme tekniğinde maalesef yaprak gibi milimetrik detaylar uzaktan çekilen fotoğraflarla oluşturulamıyor. Ayrıca tahmin ediyorum ki çekilen fotoğrafların yüksekliği ve açıları itibariyle binaların zeminle kesiştiği noktalar tam olarak görülemeyeceği için o noktalarda detaylar kaybolmakta ve tabiri caiz ise sıvama mantığında düzeltmeler karşımıza çıkmakta. Bu bahsettiğim noktaları görüntülerden yakaladığım karelerle örnekleyeceğim.

     Bu düşüncelerimi paylaşma sebebim şudur; çıktığında ne kadara satılacak bilmiyorum ancak yine yüklü bir miktar para ödeyeceğiz. Ve yanlış anlamadıysam haritalar online yüklenecek çünkü az önce de bahsettiğim gibi bu yöntemle modellenen bir sahnenin boyutu oldukça yüksek olacaktır ki bunu da bir bilgisayara yüklemek ve bunun için bir yükleyici yapmak mümkün olamayacaktır. En azından ticari olarak. Son tahlilde çok para verip edindiğimiz yazılımın detay görüntüsü acaba bu mu olmalı?
Başta söyledim tekrar söyleyeyim. Ben de bu ürünün çıkmasını bekliyorum ve büyük ihtimalle alacağım. Niyetim ürünü kötülemek değil. Sadece ticari ve yeni olan bir ürünün, yazılımın vereceği görüntü, kalite bu mu olmalı fikrini paylaşmak istedim.


 


Erhan YALIM
Turkey Division Flight Operations Coordinator


Offline FIRAT BİŞKİN

 • Administrator
 • *
 • We Are Turkish Airlines, We Are Virtually Yours

 • IVAO ID: 346358

 • Discord ID: #6280

  • Posts: 2431
  • ..::F1R4T::.. | Fırat Bişkin'in Günlüğü ve Güncel Bilgi Paylaşım Bloğu
Reply #16 November 19, 2019, 19:26:54
Selam Erhan Abi,

Çok güzel ve yerinde tespitler olmuş. Ben de konuya kendi yorumumu katarak, beklentilerimi dile getireyim.

Microsoft 10 senedir Flight Simulator'den uzaktı. (Flight Game'ı saymazsak) birden çıkıp Flight Simulator 2020'yi duyuruması ve bu görüntüleri paylaşması ben de direkt MS. yine bir show yapacak hissi yarattı. Çünkü uzun zamandır DirectX teknolojisi geliştirmiyor ve yenisini çıkarmamıştı. Bunca zamandan sonra bir de buna rakip Vulkan teknolojisi gelince MS'in acil birşeyler yapması gerekiyordu. Sanıyorum ki yeni bir DirectX veya ona benzer bir teknoloji gelecek ve bunu da MS Flight Simulator 2020 ile tanıtacaktır.

Peki bunun bize ne avantajı olacak?
GB'lar dolusu obje ve mesh dosyalarının daha küçük dosyalar halinde olması en büyük optimizasyon olacaktır. Bu sayede senin de belirttiğin gibi daha gerçekçi bir görüntüye default simulator ile kavuşacağız. En azından trailer den bunu anlıyoruz. Ayrıca 32 bit kod yapısından 64 bit yapısına geçip, günümüz donanımlarla daha uyumlu hale gelecektir. VR ve diğer teknolojilere adapte olabilen yenilikçi bir simulator ile daha gerçekçi bir ortam kurmayı hedeflediğini düşünüyorum MS'in. MS.'in çıkarı olmasa sadece biz simulatorcüler için bu yazılımı geliştirmezdi. MS bu ürünün altında farklı teknolojilerini geliştirip, tanıtacaktır.

Senin gösterdiği obje problemleri illa olacaktır, çünkü bugün hangi fotoğrafı zoom yaparsan bize bulunaklık veya pixel problemi göstermiyor ki? Bunu en optimize şekilde simülator ile birleştirmesi en büyük temennimdir. Umarım bu şekilde günümüz teknolojisine uyumlu ve hatasız olur yeni simülatör. (Hatasızdan kastım obje hataları değil, en azında ağaç, ev gibi objelerin saydam ve kusursuz görünmesidir)Offline HALUK SARISEL

 • Private Pilot
 • *

 • IVAO ID: 455612

  • Posts: 103
Reply #17 November 23, 2019, 16:58:23
@ERHAN YALIM kaptanımın söylediklerine katılmakla beraber birkaç şey hakkında merakımı dile getirmek istiyorum:

Microsoft’un yayınlamış olduğu videoda gördüğümüz şehirlerin tamamı, halihazırda Earth View programında 3B olarak hazırlanmış bina yapısını haiz yerlerden oluşuyor. Buna karşılık, Episode 1 videosunda gösterilen 20 saniyelik bölüm dışında, bu 3B yapıya sahip olmayan şehirlerin (Türkiye’de bulunan tüm illerimiz gibi) simülasyon içinde nasıl göründüğüne veya görüneceğine dair henüz bir görüntü de elimizde mevcut değil. Muhtemelen olmayacaktır ama; Azure isimli program, koskoca İstanbul’u 20.000.000 nüfusa sahip, iki katlı kerpiç evlerden oluşan bir “kasaba” gibi gösterecekse kendilerinin “Artık evinizin üzerinde uçabileceksiniz” sözleri pek gerçeği yansıtmayacaktır. İlk merak ettiğim konu bu sebeple 3B şehir verisine sahip olmayan şehirlerin tam olarak nasıl görüneceğidir.

Öte yandan yine kendilerinin de bahsettiği gibi her uydu verisi, bulutlardan, güneşin konumundan vb. sebeplerden dolayı tam olarak bir netliğe ve yer görüntüsüne de sahip değil ki bunu sadece Türkiye haritasında dahi açık bir biçimde fark edebiliyoruz. Bariz renk farklılığı olan veya fazlaca bulut barındıran uydu görüntülerinin Azure tarafından simülatör içine nasıl işlendiği konusunda da bu yüzden tam bir açıklık yok. İkinci merak ettiğim husus da bu.

Tabi şu an MSFS’nin pre-alpha aşamasında bu görüntülerin alındığını düşünürsek ilerleyen dönemlerde merakımın giderileceğine de inanıyorum. Bekleyip göreceğiz.


Offline BERK COLAKOGLU

 • First Officer
 • *
 • Night Owl

 • IVAO ID: 355805

 • Discord ID: 6731

  • Posts: 886
Reply #18 November 23, 2019, 20:44:37
Benim ilk aklıma takılan husus XBOX desteği ile gelmesi. Acaba simulator gibi değil de oyun gibi mi olacağı çünkü Microsoft'un bir önceki yayınladığı Microsoft Flight bir bakıma oyun gibiydi. Görüntü kalitesine gelince önceki yorumlardaki konulara katılıyorum. 3D diğer bölgelerde nasıl olacak? XP11 gibi olacaksa tatmin edici olacaktır. Erhan Abinin belirttiği hatalar için bir geliştirme olacaktır ama bu hataları fark etmek için işin ehli olmak gerekiyor açıkcası, ben hiç dikkat etmedim. Zaten uçuş esnasında da hareket halinde ve kontrolünüzdeki uçak ile görselin detaylarından çok bütününü algılıyoruz. Yakın zamanda elbet test videoları başkaları tarafından çekilecektir. O zaman bizler için de daha detaylı inceleme fırsatı olacaktır.
"Even the darkest night will end and the sun will rise..."
Victor Hugo


Offline ARIF CAN DEMIR

 • Private Pilot
 • *

 • IVAO ID: 578285

  • Posts: 115
Reply #19 November 24, 2019, 00:33:33
Benim ilk aklıma takılan husus XBOX desteği ile gelmesi. Acaba simulator gibi değil de oyun gibi mi olacağı çünkü Microsoft'un bir önceki yayınladığı Microsoft Flight bir bakıma oyun gibiydi. Görüntü kalitesine gelince önceki yorumlardaki konulara katılıyorum. 3D diğer bölgelerde nasıl olacak? XP11 gibi olacaksa tatmin edici olacaktır. Erhan Abinin belirttiği hatalar için bir geliştirme olacaktır ama bu hataları fark etmek için işin ehli olmak gerekiyor açıkcası, ben hiç dikkat etmedim. Zaten uçuş esnasında da hareket halinde ve kontrolünüzdeki uçak ile görselin detaylarından çok bütününü algılıyoruz. Yakın zamanda elbet test videoları başkaları tarafından çekilecektir. O zaman bizler için de daha detaylı inceleme fırsatı olacaktır.
Berk hocam bu videonun(https://youtu.be/i8TGT87Fxyw) 15.saniyesinden sonra arkada sol ekranda sinulatoru kullanan birisi mevcut. Ekranın sağ sol kenarlarında göstergeler mevcut. XBOX da bizi böyle bir görüntü bekliyor olabilir. Hatta PC versiyonunda bile olabilir. Bakarsınız ayarlardan açılıp kapanabilir.


Offline HAKAN BAYAT

 • First Officer
 • *

 • IVAO ID: 215754

  • Posts: 943
Reply #20 November 27, 2019, 11:33:30
Benim gözüme de bazı grafiksel hatalar çarptı. Sonradan oluşan küçük ani grafiksel değişiklikler bile çok dikkatli bir gözden kaçmıyor ama bu kadar güzel görüntülerin büyüsüne kapılıp çoğu şeyi görmezden geliyorum. Zaten nihai ürün için daha zaman var.

Benim istediğim diğer konular ise gerçekçi yağmur, su, ışık efektleri (Bunlar gayet güzel yapılmış görülüyor.) Gerçekçi hasar efekti (Bunun da olacağından bahsediliyor?) Uçak içi pilot, mürettebat ve yolcu modellemeleri (Bunu henüz düşünmüyorlar sanırım.) Uçağın kumanda tepkilerinde geliştirmeler. Son olarak da paylaşımlı kokpit, liman ekipmanları, FSNAV, PMDG ve FSPassengers gibi geliştirmeler ve eklentiler de olursa tadından yenmez diyorum.


Offline ALP YENI

 • Captain
 • *
 • Herkes uçmayı sever ama siz abartın.

 • IVAO ID: 355715

  • Posts: 1448
Reply #21 December 05, 2019, 02:58:38
Microsoft, Flight Simulator'ün 1. aşama Alpha Insider testlerine bu hafta başlıyor. MSFS Insider programının bir parçası olarak simulatör içerisinden **kabul ettiğim katılım koşulları ve imzaladığım NDA el verdiği** kadarıyla buradan tespitlerimi aktarmaya çalışacağım ;)
IVAO Board of Governors
IVAO General Assembly Member
IVAO Public Relations Advisor
IVAO Turkey Webmaster

International Virtual Aviation Organisation
ASUS N552VW-i7 6700HQ-GeForce GTX960M-16GB-128GB


Offline HILMI DURUOGLU

 • Administrator
 • *

 • IVAO ID: 474572

 • Discord ID: #2962

  • Posts: 844
Reply #22 December 07, 2019, 01:02:32
Güzel haber Alp. Bekliyoruz ;)
Hilmi Duruoglu
Thyva Pilot Manager


Offline FIRAT BİŞKİN

 • Administrator
 • *
 • We Are Turkish Airlines, We Are Virtually Yours

 • IVAO ID: 346358

 • Discord ID: #6280

  • Posts: 2431
  • ..::F1R4T::.. | Fırat Bişkin'in Günlüğü ve Güncel Bilgi Paylaşım Bloğu
Reply #23 January 01, 2020, 23:46:05
Her geçen gün heyecanlandırmaya devam ediyor.

Ne diyorsunuz bu sefer olacak gibi ?
Offline ERDEM ASLAN

 • First Officer
 • *

 • IVAO ID: 482995

  • Posts: 544
Reply #24 January 02, 2020, 19:16:00
Sistem gereksinimleri ve çıkış tarihi netleşse artık...


Offline HALUK BARUTCU

 • Captain
 • *

 • IVAO ID: 300224

  • Posts: 1181
Reply #25 January 03, 2020, 15:09:30
Sistem gereksinimleri ve çıkış tarihi netleşse artık...

Hayalle yaşamaktan kurtulsak diyorsun yani  :))
IVAO Turkey Assistant Director
  


Offline BERK COLAKOGLU

 • First Officer
 • *
 • Night Owl

 • IVAO ID: 355805

 • Discord ID: 6731

  • Posts: 886
Reply #26 January 03, 2020, 17:58:41
Sistem gereksinimleri ve çıkış tarihi netleşse artık...

Hayalle yaşamaktan kurtulsak diyorsun yani  :))

 :)) :))

FSX'in sistem gereksinimleri de böyleydi

Flight Simulator X System Requirements (Minimum)
CPU: Pentium III/Athlon or better
CPU SPEED: 1 GHz
VIDEO CARD: 32 MB 100% DirectX 9.0c video card with Pixel Shader 2.0
TOTAL VIDEO RAM: 32 MB
PIXEL SHADER: 2.0
DIRECTX VERSION: 9.0c
Microsoft Flight Simulator X Recommended Requirements
CPU: Pentium 4/Athlon XP or better
CPU SPEED: 2.4 GHz
RAM: 512 MB
VIDEO CARD: 256 MB 100% DirectX 9.0c video card (NVIDIA GeForce 6800 or better)
TOTAL VIDEO RAM: 256 MB
"Even the darkest night will end and the sun will rise..."
Victor Hugo


Offline ERDEM ASLAN

 • First Officer
 • *

 • IVAO ID: 482995

  • Posts: 544
Reply #27 January 03, 2020, 19:47:22
Sistem gereksinimleri ve çıkış tarihi netleşse artık...

Hayalle yaşamaktan kurtulsak diyorsun yani  :))

Valla Haluk abi belirsizlik giderilse artık da bizde xplane e yatırım yapmayı durdursak  :D


Offline HILMI DURUOGLU

 • Administrator
 • *

 • IVAO ID: 474572

 • Discord ID: #2962

  • Posts: 844
Reply #28 January 06, 2020, 20:06:13
Sistem gereksinimleri ve çıkış tarihi netleşse artık...

Hayalle yaşamaktan kurtulsak diyorsun yani  :))

Valla Haluk abi belirsizlik giderilse artık da bizde xplane e yatırım yapmayı durdursak  :D

Ben bıraktım beklemeye geçtim. Bakalım beklediğime değecek mi ;)
Hilmi Duruoglu
Thyva Pilot Manager


Offline ERDEM ASLAN

 • First Officer
 • *

 • IVAO ID: 482995

  • Posts: 544
Reply #29 January 17, 2020, 22:35:26


Yeni video gelmiş.. baya iyi görünüyor ses geçişleri.. çıksın artık ilk ben alacağım  :))
« Last Edit: January 17, 2020, 22:38:43 by ERDEM ASLAN »