Türkiye Sanal Havacılık Forumu

THY Virtual Flight Data Recorder Sorunları

ERIM FUNDA · 798 · 114638

Offline ARIF CAN DEMIR

• Private Pilot
  • *

• IVAO ID: 578285

Merhabalar, öncellikle aranıza yeni katıldığımı belirtmek isterim. Line eğitimimi yeni tamamladım. Eğitim süresi boyunca edindiğim tecrübeler doğrultusunda gerçekten thyva, en çok keyif aldığım va deneyimim oldu. Ama iki uçuşumla ilgili sorun yaşadım. ilki yaklaşık on gün önce https://thyva.com/pilotsection/flightdetails/58518 uçuşum ve henüz yapmış olduğum https://thyva.com/pilotsection/flightdetails/58822 uçuşumda"Fuel added during flight!" hatasını aldım. uzun süredir başka va'lar ve offline olarak uçuyorum pmdg ye hakimim. dolayısıyla yakıt eklemediğimi biliyorum.  pirep'ler incelenirse yakıt ekleyecek birinin, eklemeyeceği kadar az yakıt eklendiği görülür. durumun düzeltilmesi için web sitesinin contact us kısmından yazdım ama cevap alamadım. durumla ilgli bilgilerinizi ve mümkünse düzeltilmesini rica ediyorum. Yeni bir başlık açmamak için buraya yazıyorum umarım doğru yazmışımdır.

Hocam Cold&Dark tan uçağı başlattığınızda APU yu çağıştırıp FMC ye güç gelmesini sağlayın, sonra FMC den yakıt ve yük değerlerini giriniz. Daha sonra Flight Data Recorder ı açınız. Eğer Flight Data Recorder açıkken yakıtta herhangi bir değişiklik yaparsanız program bunu yakıt eklendi olarak algılıyor ve sizden puan kırıyor.

Offline OMER EGE OZKAN

• Pilot
  • *

• IVAO ID: 579941

Cevap alamadım demişsiniz ancak benim tarafımdan ticket attığınız anda cevaplandı ve sadece biri düzeltildi.
Cevabım şuydu; "En kisa surede incelenecektir. 2-3 gün icinde düzelmemis olursa tekrar bize yaziniz."

Birinin düzeltilmesine gelecek olursak, uçuş esnasında vfdr ile simulator arasında sanırım bir veri alışveriş hatası oluşmuş ve bahsettiğiniz gibi basit bir rakam ekleme görülmüş, düzeltildi.
Düzeltilmeyenin sebebi ise daha önce arkadaşların da yaşadığı problem.

Kemal Emre şu şekilde açıklamıştı;
"Bildiğiniz -veya bilmediğiniz- üzere simülatörde fuel box denilen yakıt pompasının yanına uçağı çekerseniz otomatik olarak uçağınızın tüm tanklarını doldurmaktadır. Yani yakıtınızı %100 yapmaktadır/yapmaya çalışmaktadır.
Bu nedenle sürekli dediğimiz gibi, inişte ve kalkışta bu yakıt pompasından mümkün mertebe uzak durun. Hatta başka kapı yoksa, köşeye bir yere park edin."

Hilmi Hocam, ticket konusu benim hatam olmuş. Mail kutuma baktığımda yanıt bildirimi ile ilgli bir mail bulamadım sanırım spama düşmüş olmalı. Bu yüzden yanıtınızı göremedim. İkinci durum için bahsettiğiniz fuel box olayını bilmiyordum. Buna dikkat edeceğim. Bilgilendirme ve düzeltmeniz için teşekkür ederim.

Hocam Cold&Dark tan uçağı başlattığınızda APU yu çağıştırıp FMC ye güç gelmesini sağlayın, sonra FMC den yakıt ve yük değerlerini giriniz. Daha sonra Flight Data Recorder ı açınız. Eğer Flight Data Recorder açıkken yakıtta herhangi bir değişiklik yaparsanız program bunu yakıt eklendi olarak algılıyor ve sizden puan kırıyor.

Arif Hocam bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Sizden farklı olarak APU yerine GPU kullanıyorum. Geri kalan sürecimiz aynı.
« Last Edit: August 29, 2018, 03:42:19 by OMER EGE OZKAN »

Offline OZGUR KIRAZ

• Captain
  • *

• IVAO ID: 359297

Daha da özetle: vFDR başladıktan sonraki her hareketiniz kayıt altına alınır (belli tolerans limitlerinde). Yani Start Flight demeden önce yakıtınız ve yükünüz alınmış, APU veya GPU (ne kullanıyorsanız) devreye girmiş olmalı. APU devrede iken yakıt tüketir. O yüzden Start Flight öncesi planladığınız yakıtı tüketilen tanka ekleyin ve ondan sonra Start Flight yapın.
Özgür KİRAZ
THYVA Dispatch Assistant

Offline ARDA ANIL YAVRUOĞLU

• Private Pilot
  • *

• IVAO ID: 521150

Anıl selamlar
Bu gibi sorunlar bendede oluyor yapabilecegin iki yöntem var.

- ivap ta offline ol ve görev yöneticisinden sonlandır. tekrar çalıştır.
- yukarıda seçenek olmuyorsa büyük ihtimal fsuıpc hatası. Simin kurulu oldugu yere gir, modules  dosya içerisndeki fsuıpc adlı ne kadar dosya var ise sl ve fsuıpc yi tekrar kur.
Mehmet hocam ilgin için teşekkür ederim, dediklerini yaptım fakat sorun çözülmedi...

FSUIPC 'yi son versiyonu indirip tekrar denediniz mi?

Hocam yanıtı geç gördüğüm için kusura bakmayın. Problem IVAO kaynaklı olduğunu farkettim. O gün bir çok kişi bağlantı sorunu yaşamış ve rotalarda sürekli kopmalar var, webeye'de dikkatimi çekti. Sanırım onunla alakalıydı. Hiç bir şey yapmama rağmen bir süre sonra otomatik düzeldi.
"İstikbal Göklerdedir.Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar"

MSI Z370 Gaming Pro Carbon - i7 8700K - CoolerMaster ML240 - Corsair 16GB (2X8GB) Vengeance Pro 3200Mhz - MSI Gaming X 1050Ti 4GB GPU

Offline ERAY KALELIOGLU

• Pilot
  • *

• IVAO ID: 464771

Merhabalar herkese, çok uzun zamandır uçuşlara ara vermiştim yeniden döndüm aranızda olmaktan şeref duyuyorum. Soruma gelecek olursam iki sefer yaptım ve ikisinde de aynı hatayı aldım aklıma takıldı, "Incorrect light configuration. Taxi lights not ON before touchdown." Anladığım kadarıyla taxi ışıklarının touchdown olmadan yakılmaması gerektiği, ancak ben piste teker koymadan hatta yavaşlamadan bile yakmıyorum. Hatanın bende olduğunu tahmin ediyorum ancak yine de sormak istedim. Cevaplarınız için teşekkür eder kırımsız uçuşlar dilerim...

Offline MAHMUT YALAZIOGLU

• Pilot
  • *
  • C172-B738-B777

• IVAO ID: 518462

Eray kaptan selamlar...
Aldığınız uyarı taxi ışıklarının touchdown öncesi açık olması gerektiğini belirtiyor.
Bildiğim kadarıyla da prosedür gereği son yaklaşmada taxi lighst ON olmalıdır.
Kırımsız uçuşlar dilerim.

i7 6700k Gigabyte Z170 Asus ROG Strix GTX1070 16 Gb HyperX 2400 mhz 240 Gb XTB SSD 2Tb HDD 32" LG LED

Offline CAN DUZEN

• First Officer
  • *

• IVAO ID: 473970

Merhabalar THYVA Operations Manual PART A dökümanının 6.8.4 üncü maddesinde uygulanması gereken prosedürler yazıyor. :)
İyi uçuşlar dilerim.
« Last Edit: October 09, 2018, 08:50:46 by CAN DUZEN »

Offline ARDA ANIL YAVRUOĞLU

• Private Pilot
  • *

• IVAO ID: 521150

Merhabalar...
Bugün uçuş yapmak istedim fakat FDR'yi bir türlü açamadım. Siteden yenisini indirdim, yönetici olarak çalıştırdım, uyumluluk sorun gidericisi yöntemlerini denedim fakat yine başaramadım. Görev yöneticisinde 1-2 saniye görünüp kayboluyor. Sorunun nedeni nedir?
"İstikbal Göklerdedir.Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar"

MSI Z370 Gaming Pro Carbon - i7 8700K - CoolerMaster ML240 - Corsair 16GB (2X8GB) Vengeance Pro 3200Mhz - MSI Gaming X 1050Ti 4GB GPU

Offline BURAK YILMAZ

• Pilot
  • *

• IVAO ID: 454621

Arda Anıl'ın da söylediği gibi flight data recorder açılmıyor. Ben de aynı şekilde internetten yenisini indirdim fakat açılmıyor program. Problem nedir?

Offline OZGUR KIRAZ

• Captain
  • *

• IVAO ID: 359297

Muhtemelen site adı değişmesi veya buna benzer bir sorun. Bende ve bir arkadaşta daha olmuştu.

Şu anda THYVA sitesinde, vFDR kullanan ve kullanmayan istatistikleri, eskisi gibi çıkıyor. Sorun olduğu zamanda bunlar yoktu. Denenebilir diyorum şu anda.
Özgür KİRAZ
THYVA Dispatch Assistant