Türkiye Sanal Havacılık Forumu

Yeni Sistem, Yeni Simulator!

Offline FIRAT BİŞKİN

• Administrator
  • *
  • We Are Turkish Airlines, We Are Virtually Yours

• IVAO ID: 346358

• Discord ID: #6280

• ..::F1R4T::.. | Fırat Bişkin'in Günlüğü ve Güncel Bilgi Paylaşım Bloğu
Selamlar herkese...

Uzun zaman olduğu uçmayalı, hatta THYVA görev uçuşlarını bile yapamaz oldum. Bunun en büyük sebeplerinden biri zaman, bir diğeri artık mevcut simulator'den zevk alamamdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ancak X-Plane 11 çıkınca böyle içim bir cız etti. Tekrar o eski heyecanı yaşamaya başladım, bu sefer de mevcut sistemim desteklemediği için X-Plane 11'den verim alamadım. Bunun üzerine geçtiğimiz haftalarda yeni bir sistem topladım. Ekte yeni sistemimi paylaşıyorum ve siz değerli X-Plane11 kullanıcılarından tavsiyeler bekliyorum. Şayet ilk zamanlarda takip etmeye çalıştığım X-Plane 11'den de çok geri kaldım. Şuan temiz bir kurulum yaptım ve temel joyistick, klavye ve görüntü ayarlarını yaptım. Ayrıca ZIBO Boeing B738-800X'i test ettiğim yeni çıkan ses paketi ve geliştirmelerle beraber uçulabilir durumuna gelmiş. Yeni sisteme başlarda FSX kuracaktım, kurmak isteme sebebim tamamen oradaki IVAO'da online uçuş ve PMDG uçaklarımdan dolayı, ancak IVAO'nun X-plane 11 için yeni IVAP yayınlaması ve ZIBO'daki gelişmeleri görünce FSX kurmaktan da vazgeçtim. Şayet kursaydım X-Plane 11 yine arka planda kalacak ve geliştirmeye vakit bulamayacaktım. Şu durumda online uçuş dahil herşeyi X-Plane 11 üzerinden yapmayı deniyorum.

Ihtiyacım olanlar;

• Uzun menzil uçuşlar için PMDG B777X eşdeğeri bir uçak, X-Plane 11'de uzun menzil uçuşları gerçekleştirebileceğim bir uçak önerisi. Tabi burada kalite ve dinamikleri çok önemli benim için.
  • Airbus tarafında hatırladığım kadarıyla Jardesign A320 ve A330 yayınlamıştı. Aerosoft kadar başarılı olduğunu duydum. Airbus uçakları konusunda tavsiye edeceğiniz firma hangisidir?
  • X-Plane 11'de gök yüzü ve yer yüzü renklerini gerçekçi kılmak adına REX benzeri bir program arıyorum. Şuan renkler soluk özellikle gece uçmak tam bir problem. Bu konuda tavsiyeniz nedir?
  • Son olarak da senaryolar. X-Plane 11'de bir yandan senaryo geliştiriliyor, bir yandan da FSX senaryoları convert edebiliyor diye duydum. Scenery için nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?

Eklentiler ücretli olabilir. Yeter ki simulator'u gerçekçiliğe en yakın derece güzel bir görselliğe taşımak istiyorum. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler. X-Plane 11'in zamanla çok iyi yerlere geleceğine hiç şüphem yok. O sebeple tamamen X-Plane 11'e geçmekten korkmuyorum  F:)

SİSTEMİM

PROCCESS: Intel® Core™ i7-7700K 4.20 Ghz - Turbo 4.50 Ghz
COOLER: Cooler Master Seıdon 240v 240mm
MOTHERBOARD: GIGABYTE Z170X-Gaming 7
GRAPHIC CARD: Asus ROG Strix Nvidia GeForce GTX 1070 OC 8GB
SSD: Samsung 960 EVO NVMe 250GB 3200MB-1500MB/s
HDD: Seagate Barracuda 3.5" 1TB Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk
RAM: G.Skill 16GB(4x4) DDR4 3200Mhz Ripjaws 4 Black F4-3200C16Q-16GRK
PSU: Xigmatek Vector S 80plus Sılver 750w
CASE: Cooler Master Cosmos ATX Full Tower Case Silver (RC-1000-KSN1-GP)
SCREEN: Samsung LU28E590DS/UF 28" 4K LED Ultra HD 1MS
KEYBOARD: Logitech G15 Q Gaming
MOUSE: Microsoft Sidewinder X8 Wireless Gaming
WHEEL: Logitech WingMan Formula Force GP
JOYISTICK: Microsoft Sidewinder Force Feedback 2

Teşekkürler.
« Last Edit: November 05, 2017, 22:46:33 by FIRAT BİŞKİN »

Offline ALP YENI

• Captain
  • *
  • Herkes uçmayı sever ama siz abartın.

• IVAO ID: 355715

Merhaba abi,

X-PLANE kullanmadığım için eklenti önerilerinde ne yazıkki bulunamayacağım. Sormak istediğim bu sistemin sana ne kadara patladığı... :)

Hayırlı olsun!
IVAO Board of Governors
IVAO General Assembly Member
IVAO Public Relations Advisor
IVAO Turkey Webmaster

International Virtual Aviation Organisation
ASUS N552VW-i7 6700HQ-GeForce GTX960M-16GB-128GB

Offline FIRAT BİŞKİN

• Administrator
  • *

Merhaba abi,

X-PLANE kullanmadığım için eklenti önerilerinde ne yazıkki bulunamayacağım. Sormak istediğim bu sistemin sana ne kadara patladığı... :)

Hayırlı olsun!

Çok para :)
Teşekkür ederim Alpcim. Darısı başınıza, daha iyi sistemleriniz olur inşallah.

Offline ALP YENI

• Captain
  • *
  • Herkes uçmayı sever ama siz abartın.

• IVAO ID: 355715

Merhaba abi,

Hayırlı olsun!

Çok para :)
Teşekkür ederim Alpcim. Darısı başınıza, daha iyi sistemleriniz olur inşallah.
Mesaj alınmıştır... Kumbara'ya para atmaya devam.  :))
SS'leri bekliyoruz abi..

P.S: f1r4t'de inceleme yazısını da dört gözle bekliyoruz!  ;)
IVAO Board of Governors
IVAO General Assembly Member
IVAO Public Relations Advisor
IVAO Turkey Webmaster

International Virtual Aviation Organisation
ASUS N552VW-i7 6700HQ-GeForce GTX960M-16GB-128GB

Offline FIRAT BİŞKİN

• Administrator
  • *

P.S: f1r4t'de inceleme yazısını da dört gözle bekliyoruz!  ;)

En kısa sürede  O:-)

MAHMUT YUM

• Guest
Ihtiyacım olanlar;

• Uzun menzil uçuşlar için PMDG B777X eşdeğeri bir uçak, X-Plane 11'de uzun menzil uçuşları gerçekleştirebileceğim bir uçak önerisi. Tabi burada kalite ve dinamikleri çok önemli benim için.
  • Airbus tarafında hatırladığım kadarıyla Jardesign A320 ve A330 yayınlamıştı. Aerosoft kadar başarılı olduğunu duydum. Airbus uçakları konusunda tavsiye edeceğiniz firma hangisidir?
  • X-Plane 11'de gök yüzü ve yer yüzü renklerini gerçekçi kılmak adına REX benzeri bir program arıyorum. Şuan renkler soluk özellikle gece uçmak tam bir problem. Bu konuda tavsiyeniz nedir?
  • Son olarak da senaryolar. X-Plane 11'de bir yandan senaryo geliştiriliyor, bir yandan da FSX senaryoları convert edebiliyor diye duydum. Scenery için nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?

Eklentiler ücretli olabilir. Yeter ki simulator'u gerçekçiliğe en yakın derece güzel bir görselliğe taşımak istiyorum. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler. X-Plane 11'in zamanla çok iyi yerlere geleceğine hiç şüphem yok. O sebeple tamamen X-Plane 11'e geçmekten korkmuyorum  F:)

Teşekkürler.

Merhaba;
Airbus A320 düşünüyor iseniz Flight Factor A320 nin betasının bitmesini beklemenizi önermekteyim. Yılbaşından önce tam versiyonu yayınlanacak. A330 ile uçmak istiyorsanız Jardesign A330 alabilirsiniz. Son sürümünde MCDU üzerinde Go-Around hesaplamasında ve iniş yaptıktan sonra diğer havalimanına giderken auto brakelerin çalışmaması gibi ufak buglar mevcut. Güncelleme ile bu sorunlar çözülecek.

B777 istiyorsanız FF777 nin versiyon 2 sini bekleyiniz. Şuandaki sürümde açık sorunlar mevcut.
B757 v2 boeing serisi içerisinde büyük uçaklardan en iyi çalışanı şuan. Görüntülerin güzelleşmesine gelecek olursak xEnviro veya Skymaxx Pro bakabilirsiniz. Skymaxx Pro kullanacaksanız Real Weather Connectora da ihtiyaç duyacaksınız. İkisini bir paket olarak görün.

737-x sürümleri için Zibo işinizi görecektir. Ancak ben PMDG kalitesinde ücretli uçakta istiyorum diyorsanız IXEG 737-300 alabilirsiniz.
Söylediğim eklentilerin tamamı ücretli.

Ücretsiz olarak bir çok gökyüzü geliştirmesi vs. bulunmaktadır. EddieSkyPack ücretsiz olarak gökyüzü renklerinin daha gerçekçi olmasını sağlamaktadır. Bu tür eklentiler için X-Plane in kendi forumunu takip edebilirsiniz.

İyi uçuşlar olsun :)

Offline FIRAT BİŞKİN

• Administrator
  • *

Ihtiyacım olanlar;

Teşekkürler.

Merhaba;
Airbus A320 düşünüyor iseniz Flight Factor A320 nin betasının bitmesini beklemenizi önermekteyim. Yılbaşından önce tam versiyonu yayınlanacak. A330 ile uçmak istiyorsanız Jardesign A330 alabilirsiniz. Son sürümünde MCDU üzerinde Go-Around hesaplamasında ve iniş yaptıktan sonra diğer havalimanına giderken auto brakelerin çalışmaması gibi ufak buglar mevcut. Güncelleme ile bu sorunlar çözülecek.

B777 istiyorsanız FF777 nin versiyon 2 sini bekleyiniz. Şuandaki sürümde açık sorunlar mevcut.
B757 v2 boeing serisi içerisinde büyük uçaklardan en iyi çalışanı şuan. Görüntülerin güzelleşmesine gelecek olursak xEnviro veya Skymaxx Pro bakabilirsiniz. Skymaxx Pro kullanacaksanız Real Weather Connectora da ihtiyaç duyacaksınız. İkisini bir paket olarak görün.

737-x sürümleri için Zibo işinizi görecektir. Ancak ben PMDG kalitesinde ücretli uçakta istiyorum diyorsanız IXEG 737-300 alabilirsiniz.
Söylediğim eklentilerin tamamı ücretli.

Ücretsiz olarak bir çok gökyüzü geliştirmesi vs. bulunmaktadır. EddieSkyPack ücretsiz olarak gökyüzü renklerinin daha gerçekçi olmasını sağlamaktadır. Bu tür eklentiler için X-Plane in kendi forumunu takip edebilirsiniz.

İyi uçuşlar olsun :)

Selam Mahmut,

Verdiğin güzel bilgiler için çok teşekkürler.
Tavsiyelerin öncelikli olmak üzere araştırmaya devam ediyorum. Karar kıldığım eklentileri satın alıp/kurup yorumlarımı yine buradan paylaşırım.

Offline FIRAT BİŞKİN

• Administrator
  • *

Tekrar Merhaba,

X-Plane 11 ile ilk uçuşumu kurulumdan 2 hafta sonra yani 14.11.2017'de gerçekleştirmiş bulunuyorum. X-plane 11 modüler bir yapıya sahip olduğu için üzerine addon kurma/geliştirme oldukça kolay, aynı şekilde bu addonları kaldırmak da çok kolay. FSX gibi kurduğunuz birşey sisteme kalıcı dosya bırakmıyor, istediğiniz zaman eklediğiniz addon'u kaldırabiliyorsunuz. Tek tuş kurulum, tek tuş ile kaldırmak mümkün. Bu kadar kolaysa sen niye bu kadar uğraştın diye soracaksınız... Daha fazla bile uğraştım, X-Plane 11 çıktığı günden itibaren kurmuş ve test etmiş biri olarak bu yeni simulator ve modüler yapıya alışmaya çalışıyorum ancak işler her zaman o kadar kolay olmuyor hele ki benim gibi titiz biriyseniz birşeyi kurmadan önce bin düşünürsünüz. Bu husus da en önemli şey YEDEKLEME! İşe en başta yedekleme ile başlıyorum, akabinde kurduğum herşey için öncelikle test başlatıyorum, bu test normal simulatoru açıp-kapama gibi oluyor. Bazen kısa iniş kalkışlar ile kurduğum yazılımı test ediyorum. Akabinde X-Plane 11 ana dizinde oluşturduğu Log.txt dosyasını gözden geçiriyorum herhangi bir error yada çakışma mevcut mu diye. Bunlara dikkat ederek aşağıdaki eklentileri kurdum ve kendime göre ayarladım. İlerleyen günlerde daha detaylı olarak X-Plane 11 kurulum ve konfigürasyon hakkında bilgi paylaşmaya çalışacağım. Ama şu kadarını belirtmek isterim, dışarıdan göründüğü kadar zor değil. Aksine çok basit, biz FSX'e ve onun atalarına fazla alışmışız tüm zorluk bu... Eklenti bakımından da FSX kadar zengin olduğunu belirtmek isterim. Bazı ücretsiz eklentiler, ücretli eklentilerden bile daha iyi...

Uçak:

Eklentiler (Ücretsiz)

Eklentiler (Ücretli)

Senaryolar
  • Şimdilik sadece Tüm Türkiye senaryolarını kurdum, şu linkten (https://gateway.x-plane.com/) kimisi birebir havalananına, kimisi ise güncel chart verilerine göre güncellenmiş senaryoları içeriyor. Ben hepsini indirdim. Zaten copy/paste yöntemiyle kuruluyor :) Istanbul, Izmir, Ankara gibi yerler FSX'den farksız hatta daha detaylı ücretsiz senaryolara göre...
  • Ayrıca senaryoların çalışma yapısı biraz farklı, öyle ki yukarıdaki ve diğer başka senaryoların çalışması için X-Plane'de Library (https://forums.x-plane.org/index.php?/forums/topic/90776-master-list-of-libraries/) olarak nitelendirilen bazı bileşenlerin kurulu olması gerekiyor. Bu bileşenler, gate, araba, insan vb. senaryo yapımında ihtiyaç duyulan herşey... Tüm bunları tek tek indirip kurmak yerine şu linkten (https://www.xplanetr.com/plugins/x-plane-library-installer-3-5) güncel ve temel library'leri X-Plane'e yine birkaç adım da kurmak mümkün...

DipNot: X-Plane 11 IVAP ile tam uyumlu, THYVA vFDR ile ise Taxi light ışıkları dışında tam uyumlu diyebiliriz. Taxi light ışıklarını vFDR hiç birşekilde algılamıyor bu sebeple X-Plane 11 B738 ile yapılan uçuşlarda taxi light cezaları yazmaktadır. Bilginize.
« Last Edit: January 24, 2018, 18:14:22 by FIRAT BİŞKİN »

Offline OMER YILDIRIM

• Second Officer
  • *

• http://www.thyva.com

Offline HILMI DURUOGLU

• Administrator
  • *

• IVAO ID: 474572

• Discord ID: #2962

Fırat kaptanım inceleme ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Ben bile bu sıralar p3d'den geçişi düşünmüyor değilim ancak bana göre cesaret işi :)
Görüntüler deyim yerindeyse efsane görünüyor. Video da bekliyoruz  ;)

vfdr taksi ışıkları sorununu biliyoruz, ay sonu gelmeden o pilotların sadece "Incorrect light configuration. Taxi Lights OFF during taxi. ve Incorrect light configuration. Taxi lights not ON before touchdown." hatalarını düzeltmeye çalışıyoruz. (Emre'yi beraber kirveme götürelim, sorunu kökten çözelim F:) )

Başlığı takibe aldım, devamını bekliyoruz :)
Hilmi Duruoglu
Thyva Chief Operational Manager