Türkiye Sanal Havacılık Forumu

Unicom Kullanımı Hakkında

Offline ŞAHAPCAN ÇİNSERİN

• Second Officer
  • *

• IVAO ID: 516585

Öncelikle herkese merhabalar. Uzun süredir Türkiye hava sahasında uçarken karşılaştığım bir sorunu dile getirmek istiyorum. Bu konuya nasıl açıklık getirilir bilmiyorum ancak basit bir örnek ile anlaşılacaktır. Bugün Sabiha Gökçen havalimanından kalkacağım sırada ''PP'' rütbesine sahip bir kaptanımız kafasına göre meydanda hareketler yapıyor. Meydan'da kendinden başka trafik olduğunu anlaması için sürekli Unicom'u kullanıyor, durumumu rapor ediyorum ancak nafile. Pist başına gidinceye dek ve kalkışta da tek bir text yazmak sanırım zor geldi. Lütfen unicom frekansını kullanalım.
https://projectfly.co.uk/u/sahapcann/signature-dark.png

PC: İntel Core İ5 6400, Asus GTX960 Gaming 4G, 120 GB Kingston SSD, 1TB HDD , 8GB RAM

Offline OZGUR KIRAZ

• Captain
  • *

• IVAO ID: 359297

Şahapcan hocam. Öncelikle haklısınız talebinizde. Lakin yeri burası değil. IVAOTR sitesinde Incident Report bölümü mevcut. Olası anlık bir tehlike oluşturduysa wallop komutu var.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Özgür KİRAZ
THYVA Dispatch Assistant

Offline ŞAHAPCAN ÇİNSERİN

• Second Officer
  • *

• IVAO ID: 516585

Kusura bakmayın nereye açacağımı bilemedim hocam. Ama öğrenmiş oldum. Teşekkürler.
https://projectfly.co.uk/u/sahapcann/signature-dark.png

PC: İntel Core İ5 6400, Asus GTX960 Gaming 4G, 120 GB Kingston SSD, 1TB HDD , 8GB RAM

Offline OZGUR KIRAZ

• Captain
  • *

• IVAO ID: 359297

Estağfurullah ne kusuru. İyi uçuşlar olsun.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Özgür KİRAZ
THYVA Dispatch Assistant

Offline ARCA ERDIK

• Private Pilot
  • *

• IVAO ID: 518614

• Discord ID: #3903

• Istanbul Virtual Airlines
Şahapcan hocama hak veriyorum kişi şikayet etme yeri tabiki de Özgür Hocamın dediği gibi burası değil ancak.Bu son zamanlarda çok sık karşılaşılır oldu.
Lütfen Unıcoma Ivap Radarında trafik gözüktüğünde raporlamayı ihmal etmiyelim en azından.Yoksa online uçmanın sadece VA'daki önemsiz  uçuş saatinden farkı kalmayacaktır.
Herkese iyi uçuşlar. F:)
« Last Edit: July 20, 2018, 23:46:00 by ARCA ERDIK »

Istanbul Virtual Airlines - The future is in the skies...

www.istanbulva.net

Offline OSMAN BURGEHAN AYSU

• Pilot
  • *

• IVAO ID: 554672

Merhabalar, alanda veya yakınında trafik varken UNICOM aktif bir şekilde kullanılmalıdır. Dediğiniz gibi kullanmayanlar var ve hatta siz kullanıyorken kendileri kullanmadan sizi azarlayanlar da var. İniş sırasında prosedür bildirmeyen, siz prosedür yaklaşımı yaparken ve bildirmişken önünüzü kesenler, number 1 landing vermişken short cut yapanlar ve mecburen sizi rotasyona sokan ve pass geçmenize sebep olanlar var. Varda var.

Özgür hocamın dediği doğru ama bazen, Incident Report olarak veya wallop komutuyla, özellikle yaklaşım esnasında ki heycandan anlık bildirmek mümkün olmuyor. Kişisel olarak ben onlara gülüp geçiyorum, ve uçuşumu ve yaklaşımımı mümkün oldukça defansif bir şekilde tasarlıyorum. Daha bugün LTBA ils05 approach sırasında önümü kesen bir kaptan ve inişte prosedür dışı çok yavaş yaklaşan diğer bir kaptan sayesinde 2 sağ rotasyon yapmak zorunda kaldım. Keşke ATC mevcut olsaydı.

Ben her uçuşumda yakınımda trafik olmasa bile UNICOM dan yazmaya ve amaçlarımı prosedür olarak bildirmeye devam ediyorum. pb, su olsun, taxi olsun, downwind, final vs..

Daha geçen gün LTBA da taxi 35R için unicomdan amaç bildirdim. Ama diğer yeni inmiş bir kaptanımız kendisi ne approach uyarısı, ne ils estab utarısı, ne rwy vac uyarısı, ne sonrası hangi gate e taxi yaptığını bilmediğim, ne de taxi sırasında hangi prosedürü izlediğini bilmediğim kaptanımız sanki tüm alan onunmuşcasına beni daha taxi prosedürüme başlamadan "neden taxi prosedürünü bildirmiyorsun, B8 mi B9 mu diye" azarlamayı biliyor. THY9KH pp. Neyse yeniden güldüm geçtim. Onu zaten görüyordum ve başımdan gidene kadar taxi prosedürüme zaten başlamıyacaktım. Neyse.

Uzun lafın kısası. Siz hava alanı, sahası boş veya dolu olsada UNICOM dan intentions larınızı bildirin ve Özgür hocamın da dediği gibi fırsat buldukça hata yapanları Incident Report ve anlık wallop komutuyla bildirin.

Bu olanlar yeni değil ve hep olmaya devam ediyor ne yazık ki.
« Last Edit: July 21, 2018, 00:09:50 by OSMAN BURGEHAN AYSU »