Türkiye Sanal Havacılık Forumu

Zibo 737 vFDR Sorunu

Offline ŞAHAPCAN ÇİNSERİN

• Second Officer
  • *

• IVAO ID: 516585

Herkese selamlar. Zibo 737 ile önceki sürümlerinde recorder ile sorunsuz uçuyordum ancak son sürümden sonra recorder “Please Stop Your Engines” uyarısı veriyor. XPUIPC kurulu. Çözümü nedir, yaşayan var mı acaba?
https://projectfly.co.uk/u/sahapcann/signature-dark.png

PC: İntel Core İ5 6400, Asus GTX960 Gaming 4G, 120 GB Kingston SSD, 1TB HDD , 8GB RAM

Offline AHMET CAN

• Pilot
  • *

• IVAO ID: 506571

3.30s'ten bahsediyorsaniz, yeni denedim ve her zamanki isik sorunundan baska bir sorunla karsilasmadim.

Offline AHMET CAN

• Pilot
  • *

Herkese selamlar. Zibo 737 ile önceki sürümlerinde recorder ile sorunsuz uçuyordum ancak son sürümden sonra recorder “Please Stop Your Engines” uyarısı veriyor. XPUIPC kurulu. Çözümü nedir, yaşayan var mı acaba?

Bu sorunu 3.31j'den itibaren ben de yasamaya basladim, cozumunu bulabildiniz mi?

Offline ŞAHAPCAN ÇİNSERİN

• Second Officer
  • *

• IVAO ID: 516585

Çözüm bulamadım. Son sürümü yükleyip tekrar deneyeceğim. Bildiririm.
https://projectfly.co.uk/u/sahapcann/signature-dark.png

PC: İntel Core İ5 6400, Asus GTX960 Gaming 4G, 120 GB Kingston SSD, 1TB HDD , 8GB RAM

Offline HALUK SARISEL

• Private Pilot
  • *

• IVAO ID: 455612

Garip bir şekilde bu sorun bende de oluştu ve bir türlü gideremedim. Halbuki bilgisayarıma format atmadan önce gayet sağlıklı bir şekilde ZIBO'nun en son sürümü ile uçabiliyordum. 11.30b5'ten kaynaklı bir sorun olabilir diye düşünüyorum. Çözümü bulabildiniz mi acaba?

Offline AHMET CAN

• Pilot
  • *

11.30b5'ten kaynaklı bir sorun olabilir diye düşünüyorum. Çözümü bulabildiniz mi acaba?

Sanirim bu aksam itibari ile buldum. Sorunun surum ile ilgisi yok gibi.

FDR calistirmadan once Anti-Collision isiklarinin kapali oldugundan emin olun. (benim deafult olarak kapali olmasina ragmen nedense bazen ilk yuklemede acik oluyor) Zibo mod'daki neredeyse butun isiklari yanlis goren FDR bu isigi nedense dogru goruyor ve bir kez uyari verdikten sonra ne kadar kapatip tekrar acsaniz da "Shut down engines" uyarisi vermeye devam ediyor. Yani bu uyariyi bir kere aldiktan sonra tek yol X-Plane'i yeniden baslatmak..

Offline HALUK SARISEL

• Private Pilot
  • *

• IVAO ID: 455612

11.30b5'ten kaynaklı bir sorun olabilir diye düşünüyorum. Çözümü bulabildiniz mi acaba?
...Sorunun surum ile ilgisi yok gibi.

FDR calistirmadan once Anti-Collision isiklarinin kapali oldugundan emin olun...

Sorunun sürüm ile ilgisi olmadığını default 737 ile test ederek ben de görmüş oldum; fakat Zibo 737'de dediğiniz şekilde yaparak yine aynı hata ile karşılaştım. Çözümü ise şu şekilde, deneme yanılma yöntemiyle buldum:

• Zibo 737'yi seçtikten sonra "Start with engines running" seçeneği İŞARETLENMİŞ OLARAK uçuşa başladım,
  • Yükleme tamamlandıktan sonra ekranın sol üst köşesinden Flight > Flight Configuration sekmelerine tıklayıp açılan ekranda seçili olan Zibo 737'nin sağ altında yer alan Customize sekmesine tıklayıp "Start with engines running" seçeneği İŞARETLENMEMİŞ OLARAK sağ alt tarafta bulunan Apply Changes kısmına tıkladım,
  • Yükleme tamamlandıktan sonra NAV (Steady) ışığını bir kere açıp kapattım ve sonrasında vFDR'ı çalıştırdım ve hiçbir hata almaksızın erişimi sağladım. Eğer ki bu maddede belirttiğim gibi ışığı kapatıp açmazsanız vFDR bu sefer "Please turn off all lights" uyarısı veriyor.

Benim bulmuş olduğum çözüm bu şekilde. 3 kere denedim ve hepsinde de bu anlattığım şekilde vFDR'a bağlanabildim. Zibo'nun önceki sürümlerinde uçağı "Cold&Dark" pozisyonunda başlattığınızda uçak hiç ses çıkarmaksızın -sanki az evvel motorları kapanmamış ve PMDG uçaklarında bulunan "Cold&Dark" pozisyonu gibi başlayabiliyordu; ancak bu sürümlerinde "Start with engines running" seçeneği işaretli olmadan uçuşu başlattığınızda Zibo 737, sanki kapıya henüz yanaşılmış, motorlar hemen evvel kapatılmış gibi ses çıkarıyor ve sanırım dış görüntüden bakınca motorlar da daha yeni "CUTOFF" pozisyonuna geçmiş gibi gözüküyordu. XP11 de muhtemelen bunu dış kaynağa motorlar çalışıyormuş gibi iletiyordu. Uzun lafın kısası en azından, şahsım adına, sorun çözülmüş oldu.  :)

Offline AHMET CAN

• Pilot
  • *

... Zibo'nun önceki sürümlerinde uçağı "Cold&Dark" pozisyonunda başlattığınızda uçak hiç ses çıkarmaksızın -sanki az evvel motorları kapanmamış ve PMDG uçaklarında bulunan "Cold&Dark" pozisyonu gibi başlayabiliyordu; ancak bu sürümlerinde "Start with engines running" seçeneği işaretli olmadan uçuşu başlattığınızda Zibo 737, sanki kapıya henüz yanaşılmış, motorlar hemen evvel kapatılmış gibi ses çıkarıyor ve sanırım dış görüntüden bakınca motorlar da daha yeni "CUTOFF" pozisyonuna geçmiş gibi gözüküyordu. XP11 de muhtemelen bunu dış kaynağa motorlar çalışıyormuş gibi iletiyordu. Uzun lafın kısası en azından, şahsım adına, sorun çözülmüş oldu.  :)

Aynen..

Insallah cozumumuz "simdilik" degil kalicidir.