Türkiye Sanal Havacılık Forumu

VFR Toplu Uçuş Daveti-2 (09.06.2016-Completed)

Offline ERIM FUNDA

 • Administrator
 • *

 • IVAO ID: 117508

  • Posts: 6262
  • http://www.thyva.com
Ya Hakan yeter  allah askina. Uzatip durma adami.cileden cikartma. Sabir tasi olaa catlar. Sadece.laf kalabaligi yapip duruyorsun.Ne anlatiyorsun hala bize.


Offline HAKAN GUVEN

 • Captain
 • *

 • IVAO ID: 102985

  • Posts: 1253
Sabah çok erken bir mesaj yazmıştım ama çıkmam gerekince bitirmediğim için göndermemiştim. Erim ve Erhan kafamdakileri hemen hemen aksettirmiş. Erim nihayetinde patron olarak daha farklı yazmış :) (Erim sakin sakin hocam :) )

Açık konulmak gerekirse okuyunca bende rahatsız oldum biraz. Bunca yıldır bu "HOBİ"yi yaparken artık bunun bir "BOŞ ZAMAN" eğlencesi olduğunu unutmamaya kendimizi alıştırmalıyız. Yapılan organizasyona benzin parası uçuş planı parası vs mi veriyorsunuz da gelmeyen kişi diğerleri için bir külfet oluşturuyor?

Şunu lütfen artık anlamaya çalışın, bu bir hobi, iş değil. İnsanların önceliği olabilir, eve gelemez, işi çıkar, dişi ağrır, çoluğu- çocuğu ile aniden ilgilenmek zorunda kalır. İSterseniz 1 sene öncesinden sözleşin, isterseniz benim gibi senede 40 tane plan yapın "şuna da katılacağım buna da katılacağım, oraya da buraya da  gideceğim "  diye, eğer birisi bu planı bir veya birkaç kez, 10 kez 20 kez iptal ediyorsa aklınıza ilk önce "lakayıtlık" değil, "acaba önemli bir şey mi oldu?" düşüncesi gelsin. Zira biliyoruzki hepimzi bu hobiyi sevgi ve gönül bağı ile yapıyoruz. Belki çok önemli bir işi çıktı Emre'nin, belki sonrakilere de katılmak isteyecek ama katılamayacak. Önce bir adam sebebini anlatsın, bir dinleyin. Hoş, izahat vermek zorunda da değil. Bunda büyütülecek ve "gönül koyacak, kalp kıracak" birşey yok. "Sağlık olsun" dersiniz, "hadi biz başlayalım gelirse o da katılır gelmezse sorun değil"  dersiniz. Sonradan katılanın inişini beklemek tamamen keyfi bir durum. Bu örneklik birşey değil. HErkes kendi adına uçmuyor mu? yeni bir yöntem buldunuz, kusursuz şekilde kokpit paylaşıyorsunuz da bir kişi olmayınca byük bir sorun mu oluyor? sanmıyorum! O yüzden durduk yere gönül koymayın, sonradan nereye gideceği belli olmayan kelamlar etmeyin ki arkadaşlık hukunuza zeval gelmesin.

Hangisi daha önemli dediğinizde "kusura bakmayın ,flight simulatör'de uçuşum var " diyorsanız hayatınızı bir daha gözden geçirin derim çünkü bu hobiyi , hobi değil saplantı halinde yaşıyorsunuz demektir. Bizzati tecrübe edilmiştir, hayat tecrübesidir, ibretliktir! Hayatınızda ilk ve en önemli sıraya bunu koymanıza gerek yok.

Sevgiler

--not :Emrenin mesajını kaçrmışım, vardiyası varmış.


Offline HAKAN SAHIN

 • First Officer
 • *

 • IVAO ID: 131676

  • Posts: 533
Ben daha fazla cevap yazmayacağım. Kendimi yeterince sağlıklı anlattığımı düşünüyorum. Zaten Erim abininde tavrı 3 aşağı 5 yukarı belli.
@ Hakan Güven

Zaman, benzin parasından daha önemli. Birde kendinize göre bir çıkarım yapmışsınız ki oda önem sırasıyla ilgili. Önem sıramız haftada bir gün 2 saat boyunca etkili ve eğelenceli vakit geçirmek.
Hayırlı ramazanlar..

Kalın sağlıcakla.

« Last Edit: June 10, 2016, 16:49:58 by HAKAN SAHIN »
Saygılar/Best Regards
THY 982


Offline HAKAN GUVEN

 • Captain
 • *

 • IVAO ID: 102985

  • Posts: 1253
Hakan kardeşim, yazdığımız bir daha yazayım ama lütfen sende lütfen yavaş yavaş oku.

Bir kişi tarafından organize edilmiş olan bir uçuş programına sizin zamanınızı organize ederek o günü boş bırakma lüksünüz olabilir ama başkasının program yapsa bile böyle bir lüksü olmayabilir. Bir kişi bu uçuşa katılmadı diyes sizin zamanınızdan bir çalma söz konusu oldu mu? Siz uçuşunuzu yaptınız mı? uçuşu tek başınıza evinizde kendi bilgisayarınızla yaptığınıza göre bir başkasının zaman ayırıp ayırmaması sizi ne kadar etkileyebilir ki? SAnırım yazdığımı pek anlayamadınız, o yüzden teşbih'de bulunmuştum; Emre size bir uçağın kirasını paylaşacağını söyledi de gelmedi, sizde o hafta sonu için harcadığınız zamanı mı yaktınız? Çünkü ancak böyle birşey için bu kadar ısrarcı şekilde bir insan kendini savunur.

Dedim ya, "saplantı haline getirmeyin" böyle şeyleri, gelen gelir, gelmeyen gelmez. Çok basit üzerinde kimsenin kimseye serzenişte bulunmasına gerek bulunmayan bir durum.

Sanırım en güzeli "haber vermememek", sürpriz olarak katılmak ama o zamanda sakın "haber vermedin biz zamanımızı ayırdık katılacağız diye yazdık o yüzden bizimle uçamazsın" demeyesiniz?

Neyse, sanırım iş tatlıya bağlanmayacak bu gidişle. VFR turlarına katılasım varsa da sanırım artık hiç niyetlenmem :) Ancak dedem çağırırsa boynum kıldan ince. Değil mi dedem?

Belki iftar'dan sonra şeker seviyesi yerine gelince bir daha okursunuz mesajları.

Sevgiler, saygılar.


Offline HAKAN SAHIN

 • First Officer
 • *

 • IVAO ID: 131676

  • Posts: 533
VFR toplu ucus davetleri topiklerlnl okursaniz faydali olabilir. Hepsini kim ne yazmis beni daha iyi anlarsiniz. Ben sizi anliyorum...

Ifadeleriniz cok sert ve keskin: mesela kendini savunmak
Saplanti haline getlrmek gibi.
Bunlari soyleyebilmek icin bir insanı cok iyi taniyor olmaniz gerekir.
Boyle seyler bende mevcut degil. Yani yazarken herhangi bir duygu durumu icinde degilim. Sadece deger verip saygi duydugumdan cevap veriyorum. Acaba yanlis mi yapiyorum?

« Last Edit: June 10, 2016, 18:16:38 by HAKAN SAHIN »
Saygılar/Best Regards
THY 982


Offline ERHAN YALIM

 • Administrator
 • *

 • IVAO ID: 226012

  • Posts: 2664
Sevgili Hakan, aslında bu kadar savunma yapılacak bir konu değildi ama ısrarla savunma yapmak istedin. Senin art niyetli olmadığını ve ne kadar idealist olduğunu bildiğim için yazdım bir önceki mesajımı. Ve ifşa etmek, üstünü çizmek kelimeleri ile durumu dramatize etmekten çok ekrandaki görüntünün insanda yaratacağı düşünceyi ifade ettim. Çünkü bu forumda bugüne kadar hiç kimsenin isminin üzeri her ne sebeple olursa olsun çizilmemişti ( kurallara uymayan ve uygun olmayan davranışlarda bulunanlar hariç) Bu noktada senden ricam bu yaptığınla senin nasıl düşüneceğini değil başkasının nasıl düşüneceğini bir defa da olsa değerlendirmen. Şahsım adına konuşayım; Benim ismimin üzeri çizili olsaydı "Sen ne hakla benim ismimin üzerini çiziyorsun" derdim. Bunun sebebi de mesajının sonunda yazdığın "bu arkadaşları ben şahsım adıma VFR turlarımızda görmek istemediğimi beliritirim." cümlesi olurdu.bence böyle bir hak kimsede yoktur. Hakan Abi in yazdığına çok sert ve keskin demişsin fakat bence senin ifaden de bir o kadar sert ve keskin.

Evet zaman herşeyden kıymetli çünkü geri dönüşü yok, tekrarı yok. Ama Allah aşkına geleceğim deyip de gelmeyen ve bunu forumda yazmayan kişi sizden ne kadar bir zaman aldı? Bekleseniz bekleseniz 10-15 dakka bekler uçuşa başlarsınız. Bu da dert edilecek konu değil. Genel anlamda kaç kişi katılacak fikir sahibi olmak için liste yapmak normal bişey ama bu kimseyi bağlamaz diye düşünüyorum. Şunu gözardı etmemek lazın son dakikada olabilecek bir olay neticesinde foruma girip mesaj yazma imkanı bile olmayabilir. Bu sebeple suçlayıcı konuşmamakta fayda var diye düşünüyorum.
Erhan YALIM


Offline HAKAN GUVEN

 • Captain
 • *

 • IVAO ID: 102985

  • Posts: 1253
"saplantı haline getirmemek" konusunda haklısınız, bunu genele söylemiştim, başına "genel olarak konuşuyorum" demek daha doğru olurdu, benim hatam. Üzerine alınan olur , olmaz, bilemem ama zaman zaman "katılımcılık" konusunda fedakarlık mı ile mecburiyet mi söylemlerine tanık olduğumuz için genel anlamda söylenmiş bir görüşümdür. Fakat, yine de sizin katılım konusundaki ısrarcı tutumunuzla da örtüşüyor.

Ben oldum olası "hobi"de böyle zorlamalara karşıyımdır. Siz değilseniz yapacak birşey yok, uzlaşma durumu söz konusu olmayacak demektir. Dediğim gibi, gönül koymaya, kalp kırmaya gerek olmayacak son derece önemsiz bir konuydu.

Neyse, benden bu konuya katkı buraya kadar.Offline HAYRI LEVI

 • Captain
 • *

 • IVAO ID: 177513

  • Posts: 1735
Arkadaslar merhaba,

Yazıları okuyunca dogrusu çok üzüldüm.
Buradaki herkesi kardeşim gibi sever ve fikirlerine saygı duyarım.
Bence konuyu fazla uzatıp kalp kırmanın anlamı yoktur. Neticede hepimiz güzel vakit geçirmek, işlerimizden arta kalan zamanda hoş seda ile muhabbet etmek ve de VFR/IFR turlarda beraberce uçmaktan keyif almayı amaçlamaktayız.

Hayatın her safhasında saygı ve sevginin öncelik olarak ele alınması durumunda zaten bu tip tatsızlıklar eminim yaşanmayacaktır.

Yeniden düzenienen VFR turların keyfli ve bir o kadar eglenceii olabilmaesi için, benim önceden düzenlemiş oldugum turlardan edindiğim tecrübeye gore, min 5 kişilik katılımın olması uçuşa renk katmaktadır. Bu nedenle de katılmayı arzu eden arkadasların durumlarını iyi degerlendirip karar vererek adlarını listeye yazdırmalarının daha isabetli olacagını düşünüyorum.

Hakan Sahin kardesimin VFR tur organizasyonuyla ilgili, hassasiyet ve titizlikle davranmasından dolayı bôyle düşündüğünü biliyor ve hissediyorum. Turun başlangıç saati belli olduğuna göre katılamayacak arkadaşların foruma 2 satır yazmaları veya telefonla bilgi vermeleri diğer katılımcı arkadaşlar açısından çok daha şık olabilirdi. Neticede hepimizin cebinde bir akıiiı telefon var. Tabii ki acil işi olanlar için sözüm meclisten dışarıdır.

Arkadaşlarımız arasında hoşgörü ve anlayışın yeniden tesis edilmesi amacıyla önerim bu topiğin daha fazla polemiğe sebebiyet verilmemesi amacıyla yeni postlara kapatılması ve yaşananların unutularak, dostluğumuzun ve barışın yeniden tesis edilmesi amacyla "sistemi 2 gün geri yükleme" ile çözüme kavuşturulmasıdır.

Aramızdan bir kişinin bile forumla ilişiğinin kesilmesi Bizim büyük ailemiz için üzüntü vericidir.
Umarım en kısa zamanda barış yeniden tesis edilir ve konu tatlıya bağlanır.
Saglık ve sevgiyle kalınız...


[FLASH WIDTH=551 HEIGHT=104]http://www.kthyva.net/banner/kyv027.swf[/FLASH]